Skip to content

425 Mistletoe RoadVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block512.36
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
49%
Improvement Value:$119,300
51%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+1.4%
2024$4,676+6.3%
2023$4,397+1.6%
2022$4,327+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,678DeedBook 3544, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2125, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1974