Skip to content

509 Del-View RoadVillas, NJ 08251

Built 1997

Last Sale Price
$43,500
Last Sale Date
Mar 24, 1997

Property Information

Block512.37
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,400
32%
Improvement Value:$311,700
68%
Total Assessment$459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+1.5%
2024$9,177+6.3%
2023$8,631+1.6%
2022$8,493+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$43,500

To:

Sq Ft2,728DeedBook 2705, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1997