Skip to content

445 Del-View RoadVillas, NJ 08251

Built 2003

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block512.38
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,294
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
30%
Improvement Value:$285,900
70%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+4.7%
2024$7,926+6.5%
2023$7,439+1.7%
2022$7,317+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000

To:

Sq Ft2,294DeedBook 4133, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2954, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$41,900
DeedBook 1731, Page 834