Skip to content

2716 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1993

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block512.39
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,482
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
49%
Improvement Value:$119,800
51%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,802+1.4%
2024$4,734+6.3%
2023$4,452+1.6%
2022$4,381+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 4239, Page 997

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3554, Page 400Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2716, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1993