Skip to content

113 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 5, 2000

Property Information

Block518
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
54%
Improvement Value:$92,500
46%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+1.5%
2024$4,048+6.3%
2023$3,807+1.6%
2022$3,746+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2840, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1577, Page 1007

Property Built

Built

Year Built: 1979