Skip to content

2 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block519
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
56%
Improvement Value:$158,100
44%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+1.5%
2024$7,258+6.3%
2023$6,826+1.6%
2022$6,717+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 4257, Page 41

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 3629, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 3427, Page 384

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 1570, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1975