Skip to content

13 Brookdale RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Dec 27, 1993

Property Information

Block521
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,583
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
71%
Improvement Value:$58,300
29%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,022+1.5%
2024$3,964+6.3%
2023$3,728+1.6%
2022$3,669+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000

To:

Sq Ft1,583DeedBook 2425, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1940