Skip to content

109 Brookdale RoadCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jun 4, 1991

Property Information

Block522
Lot49
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,452
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
67%
Improvement Value:$62,800
33%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,660+1.6%
2024$3,604+6.8%
2023$3,375+1.7%
2022$3,317+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 2156, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1955