Skip to content

601 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block525
Lot7.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class27
Description1S-F-R-2UG
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$485,000
93%
Improvement Value:$37,700
7%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600+1.4%
2024$10,449+6.3%
2023$9,827+1.6%
2022$9,670+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 2879, Page 542

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 1881, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 1729, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1948