Skip to content

103 Elwood RoadCape May, NJ 08204

Built 2023

Last Sale Price
$124,250
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block529
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage544
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,900
75%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+214.3%
2024$2,587+6.3%
2023$2,433+1.6%
2022$2,394+2.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$124,250

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3590, Page 969

Property Sale

SaleMulti
$86,500

From:

To:

Sq Ft544DeedBook 3555, Page 859Recorded10/18/2013