Skip to content

27 Folsom RoadCape May, NJ 08204

Built 2023

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block530
Lot43.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1.5S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,109
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
28%
Improvement Value:$327,800
72%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+7.3%
2024$8,656+86.9%
2023$4,632+0.0%
2022$4,632
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,109DeedBook 3946, Page 312