Skip to content

125 Folsom RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
May 31, 1991

Property Information

Block532.01
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,100
64%
Improvement Value:$63,000
36%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,592+1.5%
2024$3,540+6.3%
2023$3,329+1.6%
2022$3,276+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 2156, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1950