Skip to content

601 Oxford RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block532.01
Lot48
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
70%
Improvement Value:$59,300
30%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,961+1.5%
2024$3,904+6.3%
2023$3,672+1.6%
2022$3,613+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2101, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1940