Skip to content

301 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block533.01
Lot100
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$497,000
77%
Improvement Value:$146,800
23%
Total Assessment$643,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,056+1.4%
2024$12,870+6.3%
2023$12,103+1.6%
2022$11,910+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1725, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1970