Skip to content

23 Race Track DriveCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 27, 1991

Property Information

Block533.01
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F,1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
76%
Improvement Value:$56,200
24%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+1.4%
2024$4,602+6.3%
2023$4,328+1.6%
2022$4,259+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft840DeedBook 2182, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1950