Skip to content

302 Clubhouse DriveCape May, NJ 08204

Built 2014

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block533.01
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
43%
Improvement Value:$170,900
57%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+1.5%
2024$5,995+6.3%
2023$5,638+1.6%
2022$5,548+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 3598, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 3562, Page 861Recorded12/9/2013