Skip to content

14-16 Folsom RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block533.01
Lot80
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
78%
Improvement Value:$48,600
22%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,555+1.5%
2024$4,490+6.3%
2023$4,222+1.6%
2022$4,155+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft640DeedBook 3674, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1970