Skip to content

8 Folsom RoadCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block533.01
Lot91
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
59%
Improvement Value:$102,600
41%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+1.4%
2024$5,010+6.3%
2023$4,711+1.6%
2022$4,636+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4193, Page 527

Property Sale

Sale
$433,309

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 3775, Page 541Recorded2/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 3355, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 1548, Page 723