Skip to content

111 Race Track DriveCape May, NJ 08204

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block534
Lot44
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$108,900
46%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+1.5%
2024$4,776+6.3%
2023$4,491+1.6%
2022$4,420+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 3972, Page 519

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 3926, Page 51Recorded8/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960