Skip to content

6 Race Track DriveCape May, NJ 08204

Built 2021

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block535
Lot43.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,385
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,300
23%
Improvement Value:$514,500
77%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,563+1.4%
2024$13,369+6.3%
2023$12,573+340.5%
2022$2,855+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft2,385DeedBook 4011, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3909, Page 712Recorded4/15/2020