Skip to content

207 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 2011

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 25, 2007

Property Information

Block537
Lot1.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,212
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$487,500
55%
Improvement Value:$399,000
45%
Total Assessment$886,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,978+1.4%
2024$17,721+6.3%
2023$16,666+1.6%
2022$16,400+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,212DeedBook 3273, Page 81