Skip to content

203 Fairview RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block540
Lot53
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage856
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
70%
Improvement Value:$52,300
30%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,575+1.4%
2024$3,524+6.3%
2023$3,314+1.6%
2022$3,262+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft856DeedBook 3302, Page 667

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 2132, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1708, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1950