Skip to content

101 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block541
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,227
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
72%
Improvement Value:$49,300
28%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,535+1.5%
2024$3,484+6.3%
2023$3,277+1.6%
2022$3,225+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1407, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1940