Skip to content

116 Race Track DriveCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block542
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$149,900
60%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+1.5%
2024$4,996+6.3%
2023$4,698+1.6%
2022$4,623+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$326,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 3649, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 3330, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3148, Page 846

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 3078, Page 818

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook 1482, Page 888