Skip to content

201 Iselin RoadCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block543
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
67%
Improvement Value:$63,400
33%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,920+1.4%
2024$3,864+6.3%
2023$3,634+1.6%
2022$3,576+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft912DeedBook 3494, Page 777

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 1473, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1981