Skip to content

112 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block548
Lot28.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,368
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
60%
Improvement Value:$101,600
40%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,102+1.4%
2024$5,029+6.3%
2023$4,730+1.6%
2022$4,655+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 3715, Page 968

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 1708, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1985