Skip to content

110 Englewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Date
Jul 18, 1990

Property Information

Block557.02
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage835
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,200
73%
Improvement Value:$43,400
27%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,298+1.5%
2024$3,250+6.3%
2023$3,057+1.6%
2022$3,008+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950