Skip to content

118 Englewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$183,900
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block557.02
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage658
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
74%
Improvement Value:$39,300
26%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,016+1.5%
2024$2,973+6.3%
2023$2,796+1.6%
2022$2,751+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,900

To:

Sq Ft658DeedBook 3879, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1950