Skip to content

1305 Browning AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2021

Property Information

Block567
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
76%
Improvement Value:$44,800
24%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+1.4%
2024$3,730+6.3%
2023$3,508+1.6%
2022$3,452+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1484, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1963