Skip to content

907 Gordon TerraceCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Jan 13, 1983

Property Information

Block580
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
69%
Improvement Value:$53,100
31%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,482+1.4%
2024$3,432+6.3%
2023$3,228+1.6%
2022$3,176+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,500

To:

Sq Ft1,020DeedBook 1519, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1955