Skip to content

211 Leaming AvenueCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$243,400
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block582
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
56%
Improvement Value:$91,600
44%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,218+1.4%
2024$4,158+6.3%
2023$3,910+1.6%
2022$3,848+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,400

To:

Sq Ft1,823DeedBook 3712, Page 468

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 3675, Page 229Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1964