Skip to content

400 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block584.01
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,900
62%
Improvement Value:$81,900
38%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,336+1.5%
2024$4,274+6.3%
2023$4,019+1.6%
2022$3,955+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,319DeedBook 4067, Page 95

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1726, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1965