Skip to content

404 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block584.01
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage703
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$66,000
36%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,717+1.4%
2024$3,664+32.9%
2023$2,756+1.8%
2022$2,708+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft703DeedBook 4060, Page 36

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft703DeedBook 4026, Page 102Recorded12/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965