Skip to content

1601 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2008

Property Information

Block589
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
67%
Improvement Value:$79,900
33%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,446+1.6%
2024$4,376+0.9%
2023$4,335+1.7%
2022$4,262+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2792, Page 339

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1457, Page 1007

Property Built

Built

Year Built: 1958