Skip to content

1002 Gordon TerraceCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2009

Property Information

Block600
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
66%
Improvement Value:$65,200
34%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+1.5%
2024$3,782+6.3%
2023$3,557+1.6%
2022$3,500+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3336, Page 53

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1521, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1983