Skip to content

199 Whildam AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block612
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage934
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
63%
Improvement Value:$69,100
37%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+1.4%
2024$3,726+15.6%
2023$3,222+1.6%
2022$3,171+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Sq Ft934DeedBook 2256, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1965