Skip to content

44 E Tampa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1946

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block61
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage608
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
64%
Improvement Value:$41,400
36%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,356+1.6%
2024$2,319+6.4%
2023$2,180+1.7%
2022$2,144+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft608DeedBook 4147, Page 319

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 3076, Page 840

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2778, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 2519, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 1827, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1946