Skip to content

3 Pine AvenueCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block620.01
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
60%
Improvement Value:$93,200
40%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+1.5%
2024$4,692+6.3%
2023$4,412+1.6%
2022$4,342+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 3574, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 2615, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1974