Skip to content

201 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1997

Property Information

Block620.02
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage694
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
72%
Improvement Value:$44,600
28%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,216+1.4%
2024$3,170+6.3%
2023$2,982+1.6%
2022$2,934+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1497, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1965