Skip to content

107 Desoto AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block62
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
55%
Improvement Value:$73,100
45%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,253+1.6%
2024$3,201+6.4%
2023$3,010+1.7%
2022$2,960+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$214,900
Sq Ft1,968DeedBook 3950, Page 405Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2993, Page 326

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 2918, Page 369

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2097, Page 76

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1837, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1940