Skip to content

411 Beach DriveCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block632
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,200
70%
Improvement Value:$192,700
30%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,038+1.5%
2024$12,852+6.3%
2023$12,087+1.6%
2022$11,894+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$728,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 3705, Page 49

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 3098, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1793, Page 124