Skip to content

504 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block640
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
78%
Improvement Value:$43,600
22%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+8.2%
2024$3,748+6.8%
2023$3,510+1.7%
2022$3,450+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$592,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 4111, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1954