Skip to content

509 Arctic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Mar 27, 1990

Property Information

Block642
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
50%
Improvement Value:$135,200
50%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,536+15.7%
2024$4,784+6.3%
2023$4,499+1.6%
2022$4,427+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2020, Page 299

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1771, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1963