Skip to content

500 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block643
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,949
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
52%
Improvement Value:$113,500
48%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+1.4%
2024$4,728+6.3%
2023$4,446+1.6%
2022$4,375+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,949DeedBook 3288, Page 57

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1669, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1966