Skip to content

504 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block650
Lot9.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
62%
Improvement Value:$74,700
38%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,009+7.6%
2024$3,726+6.3%
2023$3,504+1.6%
2022$3,448+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,076DeedBook 3863, Page 220

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1529, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1956