Skip to content

503 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Date
Mar 12, 1992

Property Information

Block654
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
61%
Improvement Value:$75,300
39%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,888+1.5%
2024$3,832+6.3%
2023$3,604+1.6%
2022$3,546+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953