Skip to content

610 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block658
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage898
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
74%
Improvement Value:$55,500
26%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,047+1.5%
2024$3,986+6.8%
2023$3,734+1.7%
2022$3,670+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft898DeedBook 2407, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1963