Skip to content

1302 Franklin AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 28, 1990

Property Information

Block661
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
64%
Improvement Value:$65,200
36%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,433+1.6%
2024$3,380+6.8%
2023$3,164+2.4%
2022$3,091+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,072DeedBook 2114, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1953