Skip to content

1207 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$392,900
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block662
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
66%
Improvement Value:$62,100
34%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+1.5%
2024$3,612+6.3%
2023$3,397+1.6%
2022$3,343+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$392,900

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3955, Page 505Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1527, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1953