Skip to content

609 Caspian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block663
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
61%
Improvement Value:$74,100
39%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,882+11.4%
2024$3,484+6.3%
2023$3,277+1.6%
2022$3,225+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft936DeedBook 3651, Page 674

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2147, Page 327

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1409, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1953